Gebe Bilgilendirme

Gebe Okulu Nedir?

GEBE OKULU NEDİR?

     Sağlıklı gebe, sağlıklı bebek anlayışıyla başlatılan gebe okulunun temel hedefi; Annelerin mutlu, huzurlu ve bilinçli bir gebelik ve doğum süreci yaşamalarını sağlamaktır.

     Gebe okulu çalışanları gebe bilgilendirme eğitimi almış Kadın Doğum Uzmanı,Ebe,Hemşire,Fizyoterapist,Diyetisyen,Çocuk hastalıkları Uzmanı ,Anestezi uzmanı,Sosyal Çalışmacı ve Psikolog olarak belirlenmiştir.

     Hastanemizde düzenli olarak güncenlenen bilgilendirme ekranındaki yönlendirici gebe okulu reklamı ve Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniği çalışanlarının yönlendirmeleri  ile hastanemize başvuran gebelerinizin gebe okuluna müracaatı sağlanmaktadır.Gebelerin böylece  gebe okuluna ilk kaydı yapılır.

       Gebelik haftası ne olursa olsun gebeler; gebelik süreci, doğum ve doğum sonrası, aile planlaması konularında her zaman aydınlatıcı bir şekilde bilgilendirilirler.

      Okulumuzda eğitim alan gebeler mutlaka ilgili dokümantasyon ile kayıt altına alınmaktadır.Verimliliğin arttırılması ve devamlılığı amacıyla gebelerimize eğitim öncesi ve sonrası anketler doldurtulmaktadır.Gebe okulu eğitimi alan her gebe eğitim sonrası sertifikalandırılır.

 

GEBE OKULUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 

*Gebelere doğum ve doğum sonrası dönemdeki duygusal durumları ile başetmeyi öğretmek

*Kendilerine anneliğe hazır hissetmelerini sağlamak

*Eşlerin arasında güçlü ilişkiler ve verimli bir işbirliği oluşturabilmek

*Doğum eylemi ile baş etmeyi öğretip, olumlu bir doğum deneyimi kazandırabilmek

*Doğum şekline karar vermek konusunda kişinin kendisini güçlü hissetmesini sağlamak

*Bebek bakımına yönelik becerileri kazandırmak.

*Gebenin doğum sonrası dönemde rahat bir lohusalık geçirmesini sağlamak.

*Gebenin korku-ağrı-gerginlik döngüsünü kendi başına baş etme mekanizmasıyla yok etmesini sağlamaktır

 

GEBE OKULUNA KİMLER BAŞVURABİLİR?

   Egzersiz yapmaya engeli olmayan, riskli bir gebeliği olmayan, ağır psikiyatrik hastalığı olmayan ve eğitime katılımda sürekliliği sağlayabilen 8 hafta veya üzeri olan her gebe okulumuza başvurabilmektedir.

27 Eylül 2022