Bebek Beslenme Politikası
27 Eylül 2022

        GÖLHİSAR DEVLET HASTANESİ BEBEK BESLENME POLİTİKALARI

1. Hastanemizde anne sütü ile beslenme ve emzirme teknikleri ile ilgili yazılı politika oluşturulmuştur.

2. Hastanemizde çalışan tüm personel bu politika doğrultusunda 17 saat teorik, 3 saat uygulamalı eğitim almıştır. Bu eğitimler periyodik olarak 6 ayda bir tekrarlanmaktadır.

3. Hastanemizde takibi yapılan gebelere  anne sütü ve emzirme eğitimi verilmektedir.Tıbben gerekli olmadıkça bebeklerin ilk 6 ay, sadece anne sütü ile beslenmeleri teşvik edilmektedir.

4. Hastanemizde anne sütü ile beslenmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir. Ayrıca kurumumuzda annelerin bebeklerini rahatça emzirebilecekleri emzirme odası bulunur.

5. Hastanemizin bebek odası yoktur. Doğumdan sonra  görsel ve tensel temas kurabilmeleri için Anne ve bebeğin 24 saat bir arada kalmalarını sağlayacak uygulama kurumumuzda benimsenmiş ve uygulanmaktadır.

6. Doğumu izleyen ilk yarım saat içinde emzirmeye başlanabilmesi için, ebe ve hemşireler tarafından anneye yardımcı olunmaktadır. Bebek her istediğinde emzirme teşvik edilmektedir.

7.Emzirilen bebeklere yalancı meme ve emzik türü, herhangi bir yapay malzeme verilmemektedir.

8. Hastanemizde doğum sonrası yatan hasta servisinde her gün emzirme ile ilgili Doktor, Hemşire ve Ebe tarafından emzirme eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimlerde annelere emzirmenin nasıl olacağı, bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün sağılması ve saklanmasının nasıl yapılacağı bilgisi verilmektedir.

9. Kurumumuzda Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği Anne sütü muadillerin kullanılması ile ilgili Uluslararası yasa temel alınarak, hastanemizde ek besin ile ilgili her türlü reklamlar, tanıtım broşürleri ve ücretsiz numune dağıtımı yasaklanmıştır.

10. Annelere bebeklerini, bebeğin istediği sıklıkta ve sürede emzirmeleri öğütlenir.

11. Tıbbi bir gereksinim olmadıkça bebeklere anne sütünden başka yiyecek ve içecek verilmez.

12. Bebeğin emzirtilmesi, anneye uygun emzirme tekniği uygulamalı olarak gösterilerek anlatılır.

13. Annelere, hastanemizde başvuracakları kişilerin iletişim bilgileri verilerek, hastaneden taburcu olduktan sonra emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendi kontrollerini yapabilmeleri için işleyiş hakkında bilgi verilir. Emzirme danışmanlığı için 7/24 saat 02484113007 numaralı telefondan 1038 dahili hattı arayarak destek alabilirsiniz.