T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Burdur İl Sağlık Müdürlüğü Gölhisar Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Burdur İl Sağlık Müdürlüğü Gölhisar Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Prostat Biyopsisi Yapılmaya Başlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 30/03/2018

HASTANEMİZDE PROSTAT BİYOPSİSİ YAPILMAYA BAŞLANMIŞTIR.

Prostat biyopsisi ile prostat kanserinde erken tanı mümkün

Hastanemiz  Üroloji Uzmanı Op. Dr. Okan Alkış, prostat biyopsisi ile yapılan erken tanının hayati önem taşıdığını vurguladı.

Op. Dr. Alkış, “Prostat kanseri erken dönemde yakalandığında güncel tedavi yöntemleri ile tamamen ortadan kaldırılabiliyor” dedi. Günümüzde görülme yaşı giderek gençleşen ve erkeklerde en sık rastlanan kanser  tipi olan prostat kanserinin erken tanı yöntemiyle önlenebileceğini anlatan Op. Dr. Alkış, prostat kanserinin prostat biyopsisi ile daha erken tanısının mümkün olduğunu belirtti.

Özellikle 45 yaşını geçmiş erkeklerin her yıl düzenli şekilde muayene ve PSA tahlillerini yaptırması gerektiğini kaydeden Op. Dr.  Alkış, her kanser tipinde olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanının hayati önem taşıdığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Hastaya yapılan muayenelerde, PSA değerlerinde ve parmakla yapılan muayene sonuçlarında şüphe duyulduğunda bize daha kesin sonuç verecek biyopsi yöntemine başvuruyoruz ve prostattan parça alıyoruz. Alınan parçalar patoloji bölümünde değerlendirilerek kanser tanısı konur. Prostatın radyolojik olarak görüntülendiği MR veya tomografi yöntemleriyle prostat kanseri tanısı konulamaz. Kesin tanı biyopsiyle alınan parçaların patolojik incelemesiyle konur. Bu işlem, tüm dünyada standart uygulanan yöntemle yani 12 odaktan parça alınarak ultrason eşliğinde gerçekleştiriliyor. 15- 20 dakika süren bu işlem sonrası hasta hemen taburcu ediliyor.” Hastanemizde de Üroloji uzmanımız Op. Dr. Okan Alkış tarafınca prostat biyopsisi yapılmaya başlanmıştır.

Op. Dr. Alkış sözlerini “bu hizmeti halkımıza sunmamızı sağlayan başta başhekimimiz Op. Dr. Tanzer Gökkara ve hastane yönetimine teşekkür ederim. ” diyerek noktaladı.

okanalkis.jpg